Larko peegel

Äriregistri teenustasudest

Posted on: 30 11 2006

Ühest küljest on tore, et ma saan ettevõtete, MTÜde ja sihtasutuste kohta andmeid Äriregistri Teabesüsteemist veebi läbi piiluda. Teisest küljest on kahetsusväärne, et teave peale kõige elementaarsemate põhiandmete on tasustatud. Asi pole üksnes selles, et mul oleks kahju 10-30 kroonist, millele lisandub käibemaks, ehkki seegi on küsitav. Asi on hoopis milleski tõsisemas.

Kõigepealt tasu küsimise põhimõttelisest küljest. Andmeid tuleb Registrite ja Infosüsteemide Keskusel erinevatest seadustest ja teistest õigusaktidest tulenevalt niikuinii koguda ja andmebaasis hoida. Ma ei saa pihta, milliseid täiendavaid kulutusi tuleb riigiasutusele sellest, et ma päringu teen, kui mitte arvata sellisteks minult küsitava teenindustasu haldamisega kaasnevaid raamatupidamise kulutusi. Juurdepääs andmetele peab justiitsministri määruse alusel niikuinii olema päris suurel hulgal veebikasutajaid:

Käesolevaid tasumäärasid ei rakendata, kui arvutiandmeid kasutab täidesaatva riigivõimu asutus, kohus, valla- või linnavalitsus, notar, kohtutäitur, Eesti Haigekassa või Eesti Töötukassa seadusest tuleneva ülesande täitmiseks.

Ei saa ka sellest aru, miks ma pean ise enese teenindamise eest tasuma. Ma ju ei kuluta oma päringuga kellegi riigieelarvest kinni makstud tööaega. Risti vastupidi, kergendan riigiasutuse personali töökoormust sellega, et ei lähe ametisse kohapeale andmeid pärima.

Tasu moraalsest õigustatusest sootuks tõsisem aga on tõik, et kui ma oma päringu eest pangaülekandega tasun, jääb registrisse täpne teave selle kohta, kes mida küsis. Juba põhimõtteliselt ei saa heaks kiita, et riigiasutus kogub andmeid selle kohta, kuidas ma avalikke dokumente sirvin. Päris anonüümset veebipäringut pole mõistagi olemaski, ent ilma teenustasuta oleks mul vähemalt võimalus katsuda oma IP-aadressi anonümiseerida.

Kui ma tahan mõne ettevõtte kohta andmeid ajakirjandusliku töö eesmärgil, võib teinekord olla avalikkuse huvides, et saan andmeid vähemalt esialgu enam vähem anonüümselt kätte. Kui mul on andmete vastu selleks huvi, et kinnitada (võimalik et ka ümber lükkata) mujalt laekunud vihjeid, mille kohaselt oleks üks või teine firma näiteks vene maffiaga seotud, ei julge ma sellega riskida, kas mu päring konfidentsiaalseks jääb või mitte. Ei saa välistada, et toru teises otsas oleks keegi heast elust lolliks läinud ametnik, kes mu uudishimust sinna kuhu vaja ette kannab.

Muidugi on mul tuttavaid riigi- ja omavalitsuste asutustes, kohtudes ja mujal, kust andmetele on legitiimne juurdepääs. Kui aga mulle osutatud sõbrateenuse eest kellelegi tänuvõlgu jään, ei saa ma hiljem tema ametialast tegevust päris objektiivselt kajastada. Sel juhul tekib mulle oma integriteediga tõsine probleem.

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: