Larko peegel

Delfieelnõu ja kusevad joodikud

Posted on: 14 06 2006

Eile oli Riigikogus teisel lugemisel kurikuulus seaduse eelnõu number 913. Selle pealkiri on on üsna pikk, ei tea kas keegi oskabki seda peast öelda: ELEKTROONILISE SIDE SEADUSE, INFOÜHISKONNA TEENUSE SEADUSE, KARISTUSSEADUSTIKU, KRIMINAALMENETLUSE SEADUSTIKU JA VÄÄRTEOMENETLUSE SEADUSTIKU MUUTMISE SEADUS. Jutt käib delfieelnõust nagu seda paremini tuntakse, ehkki terve eelnõus Delfit ühtegi korda ei nimetata.

Eelnõu viimane tekst on siin. Selle lugemine isegi koos seletuskirjaga on üsna tülikas töö, sest korraga tehakse muudatusi viies juba kehtivas seaduses. Mõned paragrahvid või nende lõiked tühistatakse, teisi lisatakse juurde, kolmandate sõnastust muudetakse. Et eelnõu kontekstisse paigutada, peaksin ma viie praegu kehtiva seaduse sõnastused ka üles otsima. Ega ma muidu aru ei saa, mida tegelikult praegusega võrreldes muuta tahetakse.

Mina ausalt öeldes ei viitsi nii sügavat analüüsi ette võtta, et ma võiksin selle eelnõu kohta midagi adekvaatset arvata. Ega ma sellega üksinda ka ei jää. Mõnede rahvasaadikute sõnavõtud eilsel Riigikogu istungil ei jätnud muljet nagu oleks asjasse viitsitud põhjalikult süveneda et sellest paremini aru saada.

Näiteks reformierakondlane Raivo Järvi kõneles hoopis sellest, kuidas ta kord Riigikogu kohviku akna läbi kellegi kusemist jälgis:

Ehk kui väljendada ennast väga piltlike metafooridega, mis ilmselt minu nii-öelda tsiviilameti koha pealt on kõige sobilikumad, üks kord siin Riigikogu kohviku aknast välja vaadates nägin ma ühte stseeni. Kuna tegemist on naturalistlike tsitaatide märkimisega, siis see stseen oli ka üpris naturalistlik ehk üks asotsiaalne inimene õiendas siinsamas Toompea müüride ääres oma loomulikke vajadusi. Ma vabandan veel kord. Kujutage ette, et meil on olukord, kus seaduse järgi Vabaduse platsil me tohime õiendada oma loomulikke tarbeid. Ilmselt seda ei tehtaks, sellepärast et on olemas avalikkuse hukkamõist, on olemas häbi, on olemas mingisugunegi lastetuba, kuid kujutage ette, kui need inimesed kannaksid neidsamu maske, mida me nägime ka noorte nägude ees olevat, justkui kõik on korras ehk maski kandes me võime justkui teha kõike, mida me soovime.

Tegelikult me tulemegi selle küsimuse juurde, et milline on järeltuleva põlve arusaamine moraalist, eetikast ja vastutusest. Üldsegi mitte tahtes pilduda kive meie kõrval istuva teise valge partei kapsaaeda, ütlen ma, et tegelikult üle Euroopa nii-öelda konservatiivsed parteid justkui on moraali ja eetika valvekoerad. Kui sellelt parteilt praegu seda initsiatiivi ei tule, siis liberaalid, kes justkui oleksid nagu kõikelubavuse poolt, vähemalt rohkem, võtavad selle niðði üle. Nii et tehkem korda, arvestades tulevast põlve, ka nende lastetuba. Lubage rääkida, mida inimene soovib, kuid pangem talle peale kohustuse vastutada oma tegude eest! Aitäh!

Ma ei tea, kas ja kuivõrd põhjalikult härra Järvi on end delfieelnõuga kurssi viinud. Ta pole ju Õiguskomisjoni liige, kus eelnõud üksikasjalikult arutatakse ja kõik muudatusettepanekud asjatundjate juuresolekul läbi vaadatakse. Raivo Järvi teeb oma põhitööd hoopiski Rahanduskomisjonis ja Euroopa Liidu asjade komisjonis.

Ma saan aru et talle anonüümne ropendamine ja pori loopimine Delfis ei meeldi. Mulle ka ei meeldi, sellepärast ma Delfi artikleid ei loegi, kommentaare ammugi mitte. Järvi sõnavõtt aga mind targemaks ei teinud. Tema piltlik kirjeldus kellegi joodiku kusemisest Toompeal ei aitanud mind paremini aru saama, kas ja kuidas viie seaduse muutmine aitab Delfi kommentaare viisakamaks teha. Kas neid üldse saabki viisakamaks muuta?

Delfi mind eriti ei huvita, õigemini ei huvita Delfi mind üldsegi. Seevastu tahaks teada saada – äkki keegi oskab seda mulle seletada – kas ja kuidas muutuvad minu kui elektroonilise teenuse osutaja õigused ja kohustused. Mu ajaveebis on ju võimalik sissekannete juurde kommentaare lisada, isegi anonüümselt. Mulle jääb teave kommenteerija IP-aadressist. Millistel alustel olen ma eelnõu praeguse sõnastuse juures kohustatud neid andmeid kohtule või uurimisasutusele edastama ja kuidas see kohustus praegusega võrreldes muutub?

Siinkohal tuleb kindlasti rõhutada, et pärisblogis ja siin samas peegelsaidil avaldatud kommentaaride õiguslik staatus pole sugugi ühetaoline. Nimelt asub pärisblogi Eesti serveris, mida haldab MTÜ Tehnokratt, sisuliselt Peeter Marvet. Kui mina peaksin andmete edastamisest keelduma, võiksid vastavad asutused ehk Petsi kallale käia.

Seevastu asub peegelsait Florida ja Kalifornia serverites. Neid haldab Automattic Inc. kes WordPressi blogidele peavarju pakub. Ükskõik kui palju Riigikogu liikmed kõnepuldis kellegi kusemisi ka ei meenutagi, Toompea arutelud mu peegelblogis avaldatavate sõnavõtude käekäiku ei mõjuta. Kellel siis Petsi ja minu diskreetsuses kõhklusi, kommigu minugi poolest peegelblogis. Mis aga seda ei välista, et ma võin ropendused omal algatusel eemaldada, kuid kindlasti Eesti võimudest täiesti sõltumata.

Selles vast käesoleva eelnõu põhiline nõrkus seisnebki. See võib mingil määral Eesti serverite sisule mõju avaldada, kusjuures mitte tingimata just sellist, milline Riigikogul arvatavasti meeles. Väljaspool Eestit asuvale veebisisule ei avalda delfiseadus üldsegi mõju. Eestikeelne sisu aga on teadupärast sama lihtsalt välisserverites avaldatav ja sealt kättesaadav kui Eesti serverites.

Mul pole sellega probleemi, et pean oma tegude ja sõnade eest vastutama. Mul pole ka Delfiga probleemi, kuna ma Delfi sisu lihtsalt ei loe. Probleem on nendel, kes loevad. Miks nad siis seda teevad, kui sisu ei meeldi? Kas siin pole pseudoprobleemiga tegemist?

Pseudoprobleemide lahendamisel tekitatakse sageli uusi seni aimamatuid probleeme juurde, väga tõenäoliselt ka praegu. Minu jaoks oleks uueks probleemiks mulle võimalikult tekivad uued kohustused kommentaariumi osas, vähemalt teoreetiliselt. Sellest on tükk aega möödas kui mu kommentaariumis viimati midagi solvavat keegi avaldada tahtis. Sellised avaldused olen ikka oma enese tarkuses seni suutnud eemaldada.

Teoreetiliselt võiks delfiseadus mulle siiski probleeme tekitada. Ma nimelt ajakirjanduse eetikakoodeksi alusel oma konfidentsiaalseid allikaid ei reeda. See on reaalne probleem, mis anonüümsete kommentaaridega võiks tekkida. Kahjuks pole kuulnud riigikogulaste arvamusi sel teemal. Neid huvitab vast kusevate joodikute probleem rohkem.

Sildid: ,

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: