Larko peegel

Deklaratiivne seadusandlus

Posted on: 8 06 2006

Soome parlamendil on kombeks võtta vastu seaduseid, mida ilmselt pole mõeldudki ellu viimiseks. Vähemalt on nende rakendamine praktilises elus soiku jäänud. Päris sageli võib säärase seaduse ära tunda juba parlamendimenetluse käigus enne kui seadust on isegi vastu võetud ja välja kuulutatud.

Mõne aasta eest jõustus näiteks seadus, mille järgi on kohustuslik igasse korterisse suitsuandur paigutada. Seaduse järgi peab seda tegema korteriomanik või üürnik. Mul pole meeles ja järele uurida ei viitsi, kas seaduse rikkumise eest on trahv ette nähtud või mitte. Igatahes seaduse järelevalve teostamiseks pole mingisugust sätet olemas. Seega on terve seaduse iseloom soovituslik.

Mina poleks kindlasti oma korterisse suitsuandurit ise paigutanud, aga seda tegi omal algatusel korteriomanik, milleks on linna omandis kinnisvarahaldaja. Esimesel päeval peale anduri paigutamist suitsetasin selle vahetus läheduses. Andur käivitas häirehääle, mis kindlasti kilomeetri kaugusele kostis.

Teisel päeval küpsetasin köögis pannkooke. Juhtus sama asi. Nii ma otsustasingi seadust rikkuda lülitades suitsuanduri välja. Unustasin kogu asja paariks aastaks ära.

Meie majas toimus 2003. aastal kapitaalremont, mispuhul pidin neljaks kuuks asenduskorterisse kolima. Esimesel päeval käivitus häiresignaal kui ma dušši all viibisin. Esialgu ei tundnud andurit äragi, sest olin selle olemasolu täiesti unustanud. Leidsin hääle allika seebiga silmis ja mul õnnestus kuidagi põrgumasin vaikseks saada. Järeldasin, et häire pidi põhjustama vannitoa avatud uksest lakke voolav soe veeaur, sest midagi muud suitsutaolist korteris tol hetkel ei olnud.

Need neli kuud elasin muidugi välja lülitatud suitsuanduriga. Oma päriskorterisse tagasi kolides lülitasin asenduspinna anduri tagasi sisse, aga pähe ei tulnud, et vahepeal olid remondimehed minu juures anduri samuti sisse lülitanud. Järjekordne häiresignaal tekis teisel päeval kui ma köögis sealiha pannis küpsetasin. Läksin jälle oma kuritegelikule eluviisile üle ja lülitasin anduri välja.

Suitsuanduriseaduse näol on tegemist Soomes väga tavalise deklaratiivse seadusandlusega. Mõnel huvigrupil õnnestub kriitiline mass parlamendisaadikuid asjas veenda. Nood meisterdavad seaduse, sest lihtsalt arvavad, et asi, antud juhul suitsuandur, on hea. Seaduse rakendamisele tähelepanu ei pöörata.

Praegu on parlamendi menetluses seksiteenuse ostu ära keelav eelnõu. Tänane Hesari kirjutab, et koalitsioonisaadikud on eelnõu menetluse käigus kompromissini jõudnud. Selle kohaselt kehtib ostukeelt ainult juhtudel, millega seondub kupeldamine või inimkaubandus.

Mul pole küll kavas seksiteenuseid osta, kuid tahaks siiski, et lugupeetud koalitsioonisaadikud mulle puust ja punaseks seletaksid, kuidas saab seksiteenuse ostja seda kindlaks teha, kas tehinguga inimkaubandus või kupeldamine seondub. Kuidas saab politsei tema süüd tõendada? Selleks oleks ju vaja tõestada, et klient oli inimkaubandusest või kupeldamisest teadlik.

Inimkaubandus ja kupeldamine on vastikud asjad. Neid vastu võidelda on õilne eesmärk. Deklaratiivse seadusega seda paraku teha ei saa.

2 kommentaari Kellele: "Deklaratiivne seadusandlus"

[…] Hiljuti kirjutasin deklaratiivsest seadusandlusest Soome näitel. Ega Soome sugugi ainus riik pole, kus seda haigust esineb. Kõikjal Põhjamaades on laiali levinud kummaline arusaam, et kõiki probleeme annab seadusandlusega lahendada ja ilma seaduseta ei saagi probleeme lahendada. […]

[…] Kivisildnik juhib tähelepanu, et Soomes jõustus eile seksiostu keelav seadus. Ise imetlesin juba selle sama seaduse parlamendimenetluse käigus, kuidas ja kust seksiteenuse ostu kaaluv kodanik võib teada, kas selle pakkuja on kupeldamise või inimkaubanduse ohver või mitte. See aga ei seganud Soome parlamenti vastu võtmast ja president Tarja Halost välja kuulutamast seadust, kus just nende kahe nähtusega seonduv seksi ostmine ära keelatakse. […]

Räägi kaasa

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Tööalased teenused

RSS Mu värskeimad postitused

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

Rubriigid

Arhiiv

RSS Eestikeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Soome blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Ingliskeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Saksakeelsetes blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.

RSS Skandinaavia blogides

  • Tekkis viga, ilmselt see uudisevoog ei tööta. Proovi hiljem uuesti.
%d bloggers like this: